четвъртък, 26 март 2009 г.

Мистичната сила на природата – Източни родопи

Като водовъртеж от буен планински въздух нахлуват спомените ми от разходката ни в Родопите. Ярката, непокътната свежест на планината ме залива и опиянява, както игрив поток се спуска по речните камъни и избистря пъстрите жили по повърхността им, а цветовете им заискряват като небесна палитра след дъжд. Ефирният въздух като благотворна трептяща пелерина обгръща всяка фибра от тялото ми и сякаш е изтъкан единствено от животворната сила на кислорода. Всичко е толкова ярко и истинско, благоуханно и наситено с най-прекрасни усещания, като един триумф на живота в най-чистия му вид. Мощно извисяващите се планински масиви, макар и непожалени от човешката ръка с личащите по тях белези от рудодобива, развиван навремето, все още гордо и величествено заявяват своето превъзходство над всичко, което човек се опитва да стори с природата. Поне в това безценно кътче – Източните Родопи следите от човешкото безразсъдство не са така силни, макар и фауната да е видоизменена и някои видове птици – горди създания на великия творец, да са на изчезване. Тук хората са се намесили, решили да изкупят безумните си грехове в хилядите начини, по които съсипват природата. Построен е Природозащитен център "Източни Родопи" (близо до Маджарово) в този малък къс от рая, където буйните води на Арда живописно се извиват между планинските възвишения, а тесните пътища, създадени от хората, са почти затиснати от отвесните скали. Те се извисяват над самата величествена река, която се разлива нашироко, на места обградена от високи дървета, редуващи се с чакълести ивици, водите й тъмно сини и мощни сякаш бъкат от живот и сила, излезли от земните недра и набрали допълнително енергия от притичащите им се на помощ извори и стопили се снегове. И пак този неуловим магнетизъм, този прекрасен заряд, сякаш в тялото ти се вливат живителни сили, поглъщаш от красотата на природата, но не я отнемаш, а по скоро се сливаш с нея и започваш да излъчваш тази прекрасна енергия. Но думите са просто груба маска на чувствата, които напират когато човек се изправи пред тази неописуема прелест. Можете да видите с очите си едно бледо подобие на реалността, уловен миг от вечността:




петък, 20 март 2009 г.

Седемте престола – весела разходка до уникалния манастир

Една разходка сред българската природа винаги е зареждаща с оптимизъм, бодрост и весело настроение. Решихме една октомврийска неделя да посетим манастира Седемте престола.
Преценихме, че трябва да се върнем преди час пик в града, защото
в неделя много софиянци се прибират от родните си места и затова тръгнахме около 9 часа сутринта. Пътят до там е живописен, минава през Искърското дефиле, Лакатник, а оттам през Елисейна се отклоняваме за манастира. Тръгнахме четирима човека с една кола, чиито достойнства трябва само да се хвалят, за да не бъде разгневен собственика й, а пък и тя е своенравна и от италиански произход и може да те остави насред път, ако „се обиди”. Ако питаш мъжете, те ще кажат, че в колата всъщност има двама човека, а между другото и две жени ги придружават. Както и да е, всеки си има своите глуповати радости. По пътя обаче имахме един голям дразнител – единият от хората-мъже си беше взел GPS устройство и каза че ще разчита на него, но незнайно защо неговия дигитален приятел тъкмо, когато предстоеше да хванем разклона за Нови Искър, реши, че трябва да се завърнем към центъра на града. Ние естествено не го послушахме, разчитахме на пътна карта и на здравия си разум, а малко след това видяхме и първата табела за манастира. Движехме се по пътя за Своге, много живописно и красиво се извива този път. Вижте какво можах да щракна с телефона си:






Спряхме на Лъкатник, естествено не пропуснах да снимам скалите:




После продължихме и навлязохме в Елисейна, караме си ние, а пред нас една кола се влачи. Собственикът на нашата италианка реши, че този е един глупак, неориентиран човек и безумно изнервящо забавя движението. Малко след това бавният шофьор рязко сви в дясно през влаковите релси и секунда по-късно видяхме, че там е и насочващата табела за манастира. Сега ни стана ясно защо колата пред нас беше намалила скоростта си и добре че беше тя, че щяхме да си изпуснем отбивката. Потънахме в неловко мълчание, а нашият човек невинно си подсвиркваше.

Пред нас се разкри невероятна гледка, пътят се извиваше живописно, от ляво ни ограждаха високи скали, а от дясната ни страна лъкатушеше река Габровница. Бистрата бързотечаща вода на реката предполагаше, че е добро място за ловене на пъстърва. Действително под един мост видяхме рибари, които ентусиазирано замятаха въдиците си и чакаха да „излъжат нещо”.Мъжката част от нашата компания изрази съжаление, че не носи такъмите си.

Както и да е, продължихме към манастира. Седемте престола си заслужава да се види, защото представлява уникална конструкция, характерна само за нашите земи. Според преданието манастирът е основан от седем братя боляри и се състои от седем отделни помещения параклиси, всяко от които с олтар-престол, пригодни за църковна служба. Счита се, че манастирът възниква около ХІ век. Постройката е наистина красива и добре поддържана. Има предание, че в задния двор на манастира е гробът на Змей-Горянин. В близост се намира древната римска крепост „Калето”.
Вижте колко гостоприемна и красива е тази манастирска обител:




четвъртък, 19 март 2009 г.

Нещо гениално, трогателно и истинско!!!

Скъпи читатели, прочетете това! Всеки път ме кара да настръхвам!!!

Хората са неразумни, алогични и егоцентрични.
Обичай ги, каквото и да става.

Ако правиш добро, ще те обвинят в егоизъм и задни мисли.
Прави добро, каквото и да става.

Ако успееш, ще се сдобиеш с фалшиви приятели и истински врагове
Стреми се да успееш, каквото и да става.

Доброто, което правиш, ще бъде забравено утре.
Прави добро, каквото и да става.

Честността и откровеността те правят уязвим.
Бъди честен и откровен, каквото и да стане.

Онова, което си градил с години, може да бъде разрушено за една нощ.
Продължавай да изграждаш, каквото и да става.

Хората истински се нуждаят от помощ, но ще се нахвърлят върху теб, ако им помогнеш.
Помагай им каквото и да става.

Дай на света най-доброто от себе си и той ще те отритне.
Дай му го, каквото и да става.

Надпис на стената в дом за деца
на Майка Тереза в Калкута

сряда, 18 март 2009 г.

Красивата коса – ключът към нейното съвършенство


Как да поддържаме косата си жива и хубава? Може това, което напиша и да не ви хареса, но аз съм за естествената красота. Пълно е с продукти за косата ви и вие се чудите кои да изберете. Сега ще си помислите, че ви предлагам определена марка, но ще сгрешите, защото вие сте тези, които трябва да експериментират и да разберат кое е най-доброто конкретно за вашата коса. Аз знам кои продукти са най-добри за моята, но дали те са най-добри и за вашата коса – това не мога да кажа, но мога да ви посоча какво трябва да правите, за да предпазите косата си:

1) Подстригвайте я редовно. Най-честите съвети в това отношение са веднъж месечно, но аз мисля, че е допустимо и веднъж на три месеца. Или по-добре не се съобразявайте със срокове, а когато почувствате, че краищата ви са изтощени – подстрижете ги.

2) Мийте я по възможност максимум два пъти седмично. Честото миене изтощава косъма и води до начупване и накъсване на косата. Водата действа дехидратиращо, както на кожата на лицето, така и на вашата коса, затова си правете подхранващи маски и ползвайте балсам или серум за сухи краища.

3) Не ползвайте сешоар и не търкайте косата си силно с кърпа непосредствено след като сте я измили. Това действа пагубна на структурата на косъма. Ако ползвате преса за коса, нека това е само в специални случаи, възможно по рядко и след това си направете загряваща маска със зехтин за подхранване на косъма.

4) Не използвайте метални шноли, защото те ще накъсат косата ви. Не я дръжте постоянно вързана, защото това води до ненужно опъване на косъма, макар че в някои случай може да намали риска от по-бързо замърсяване.

5) Аз лично не препоръчвам боядисване, но ако сте решили, по-добре хвърлете много пари за фризьор и професионална боя, както и за скъпа възстановяваща козметика след това. При израстване на косата, мажете с боя само основата й, а не цялата й дължина. Давайте й отвреме-навреме почивка, като оставите естествения си цвят.

6) Не решете косата си с метална четка, за да не я накъсате. Нито пък с пластмасова, за да не я наелектризирате. Може да ползвате дървен гребен например, но не прекалявайте с разресването, защото то може да има положителен ефект на масаж, но води и до бързо омазняване на косата.

7) Пазете косата си от атмосферните условия като прекомерен студ или голяма горещина и много слънце. Използвайте шалове, шапки и каквото ви хрумне. Естествено не пренебрегвайте и качествената предпазваща козметика.

8) Пробвайте много качествени марки продукти, за да си направите извод кой най-добре действа на вас индивидуално. След като разберете това, вие ще имате предимство пред другите.

6 мита при здравословните диети


Случвало ли ви се е да започнете диета, която е много прехвалена, но да не успеете да постигнете желания резултат? Защо се получава така, има ли уловки, които ни убягват при спазването на определен хранителен режим? Аз искам да споделя с вас това, което съм изпитала на собствен гръб и да разясня какви са митовете за здравословната диета.

1) Може да се яде по-малко от всичко. Да, така твърдят някои, но какво е това всичко? Дали може да хапваме джънк фуут /вредна храна/ по време на диета? Разбира се, че не. Това е поредния мит, които ни сервират. Трябва да стане ясно, че чипсовете, пуканките, мазните банички, пици и хамбургери, както и разни вафлички и подобни сладки нещица не са никак препоръчителни дори в малки количества по време на здравословна диета. Ако приемате подобна храна, това може да заличи резултатите от всичките ви усилия.

2) Може да се изключи една от хранителните групи -мазнини, белтъчини или въглехидрати. Има множество диети, които съветват да изключите мазнините или въглехидратите от менюто си, но тази идея никак не е добра. Всъщност може да се ограничат, но не и да се спрат напълно, защото организмът при липса на определени вещества си намира начин да си ги набави и когато преминете към нормален режим на хранене след строгата диета, вие ще си върнете свалените килограми. И пак ще повторя: хранете се балансирано, нека в менюто ви присъстват всички хранителни групи, но ги подбирайте умно.


3) Ако приемате по-малко калории, отколкото изразходвате, задължително ще сваляте килограми. Това е вярно, но тук има една уловка. При диета организмът се приспособява да приема по-малко калории и активира защитните си сили, като се научава да хаби по-малко енергия /забавя метаболизма си/. Така ако в един момент сте се нуждаели от 2000 калории на ден, след като намалите храната, организмът ви ще започне да се задоволява само с 1500, защото толкова му давате. Това е и един от механизмите на оцеляването. Затова много често в диетите има застой и трябва да се промени количеството храна или по-добре да се увеличи физическата активност, за да може отслабването да продължи.

4) Изчислете калориите, които приемате, и диетата ви ще е успешна. Тук също много хора се заблуждават. Има един много по-важен фактор при отслабването от броя на калориите, а той е – по кое време ги приемате. Ако това е вечер преди лягане, погледнете това което е в чинията ви и си го представете залепено на бедрата или корема ви. Точно това се случва, когото се храните късно вечер. Ако хапвате обилно сутрин, вие ще изгорите тези калории и ще засилите метаболизма си през деня. Това ще ви помогне да намалите теглото си. Трябва да разберете как действа организмът ви. Когато рядко му подавате храна, той се запасява. Когото го правите по-начесто и по малко, той счита, че няма нужда да трупа и гори повече калории.

5) С тази вълшебна диета ще свалите 20 кг за месец. Това е една от най-масовите заблуди и е абсолютно нездравословно свалянето на килограми да се случва толкова бързо. Специалистите препоръчват, за да е качествено и трайно, отслабването да става с темпове не по бързи от половин до 2 кг. седмично. Не вярвайте на хора, които ви обещават лесни победи. За всичко в живота трябва да се потрудите и да имате търпение. Както лесно спечелените пари /например при хазарт/ изчезват бързо, така и бързо свалените килограми не се задържат дълго, а за сметка на това може да увредите здравето си.

6) Приемайте много течности и всичко ще е наред. Добре, но какви именно течности? Дали сладките газирани напитки и сока с консерванти е ок при една диета? Проблемът е, че много често не отчитаме захарта и вредните вещества, които приемаме с масово разпространените напитки. А това трябва да се вземе под внимание. Течностите, които са полезни за организма ни са вода, билков чай с малко мед, фрешове, може да са и под формата на домашно приготвени супи.

Както виждате, винаги има уловки, с които трябва да се съобразите при спазването на диета. Аз ви призовавам да четете повече и да се информирате, за да знаете какво точно ви вреди, и какво може да ви е от полза. Абсурдно е в ерата на комуникациите и информацията, човек да се поддава на масови заблуди

понеделник, 16 март 2009 г.

Диетите – за и против


Замислете се какво е необходимо да знаете, за да започнете подходяща за вас диета. Сигурно хиляди пъти сте попадали на сайтове, които ви убеждават да купите продукт или книга, разкриваща тайната на феноменална диета. Също така виждате статии в списания, убеждаващи ви в качествата на определен хранителен режим. Тази информация е представена професионално и това е естествено, нали трябва да ви вдъхва доверие, за да закупите продукта. Но вие сте интелигентни и мислещи хора. Никога не разглеждайте нещата едностранно. Пълно е с информация за всеки един хранителен режим - всичко за и против него. Аз искам да изложа накратко какво открих като информация за няколко различни типа диети:
І.Нисковъглехидратен режим. Тази диета е разработена от прословутия д-р Аткинс. Тя е известна с поляризираните мнения относно ефективността си. Дори, доколкото си спомням, имаше заведени дела срещу известния лекар. Теорията на тази диета е, че можете да промените метаболизма и да загубите килограми лесно, като ядете храни, богати на протеини и мазнини и ограничавате храните, богати на въглехидрати. Прекомерната консумация на въглехидрати води до свръхпроизводство на инсулин, което предизвиква глад и увеличаване на теглото. Въглехидратите се ограничават от 15 до 60 грама на ден, като се набляга на мазнините и протеините. Следните твърдения са посочени в подкрепа на диетата на Аткинс: 1) Хората са свободни да ядат протеини и мазнини, които са забранени в повечето диети 2) Тези, които са пробвали ниско-мазнинната, високо-въглехидратната диета без успех, с увеличаването на протеините в храната, установяват загуба на апетит и тегло 3) Диетата е сравнително лесна за изпълнение, тъй като в нея няма някакви сложни планове. Научни аргументи против НВД: 1) Всяка диета, която ограничава въглехидратите кара тялото да разчита на енергия от мускулите и мазнините, и може да причини дехидратация. Когато тялото започне да атакува складираната мазнина в организма, за да черпи енергия от нея, се получават вторични продукт, наречени кетони. Те подтискат апетита, но причиняват умора и гадене 2) Консумирането на неограничено количество мазнини, особено на наситените мазнини, които се съдържат в месните продукти, могат да доведат до сърдечни заболявания 3) Често има случаи на възвръщане на теглото, след като се премине към нормален режим на хранене.

ІІ. Разделно хранене. Тази известна диетична формула, чийто основоположник е д-р Шелтън, е подчинена на идеята, че за разграждането на основните продукти (белтъчини, мазнини и въглехидрати) са необходими различни стомашни ферменти и едновременното консумиране на тези хранителни групи пречи на качественото им усвояване от организма. Например продуктите, съдържащи скорбяла (картофи, макарони, хляб, грах), трябва да се употребяват отделно от продуктите, съдържащи белтъчини (месо риба, яйца, ядки, кашкавал). Интервалът между приемането на тези продукти трябва да бъде не по-малко от 2 часа. Съществува група неутрални продукти като пресните зеленчуци (без картофите) и плодовете (без бананите), които могат да се приемат както с белтъчините, така и с въглехидратите. Противниците на идеята на Шелтън твърдят: 1) организмът при поемане на храна отделя от всички типове стомашни ферменти и ако приемаме само определен вид храна, излишните ферменти могат да повлияят зле на дейността на стомаха. 2) Има храни, които съдържат едновременно въглехидрати и белтъчини. /"Въглехидратните" картофи съдържат и известно количество растителна белтъчина, а в месото има т.нар. животинска скорбяла – гликоген. Затова няма смисъл да се измъчваме и да отделяме пържолата от картофеното пюре/. 3) При спазване на тази диета се стига до депресивни състояния, защото се намалява отделянето на хормоните допамин и серотонин, отговарящи за доброто ни настроение 4) Разделното хранене според експертите няма официално признание и отслабващия ефект се дължи не на добре разработен режим, а на това че храната се намалява и пациентите се придържат към строга система на хранене.

ІІІ. Лечебен глад или по-лек вариант - лунна диета /У нас поддръжници са д-р Емилова и Лидия Ковачева/. Лечебното гладуване през последните години се препоръчва и прилага от някои лекари, независимо, че не е прието като традиционен метод на терапия на заболяванията. Гладуването се отнася към методите на алтернативната медицина, наред с медитацията, релаксиращата хидротерапия, акупунктурата, аромато-терапията, билколечението. Естествено не става въпрос за пълно гладуване, а за омекотено с приемане на плодове и билков чай с мед. Ползите от този метод са посочвани на много места: 1) намаляване на теглото 2) детоксикация (пречистване), чрез увеличаване отделянето на вредните вещества от организма;стимулиране възстановяването на тъканите, повлияване на кожни проблеми 3) намаляване на болката и възпалителните процеси 4) представлява мощна антидепресивна и антистрес програма и може да се провежда както за лечение, така и с цел профилактика. Против лечебния глад са следните аргументи: 1) продължителното гладуване (над 4 дни) създава условия за неконтролирано навлизане в кръвния поток на токсични остатъци или метаболити и е опасно, ако не се извършва под строг медицински контрол. 2) при гладуването може да настъпят “странични ефекти”, които обикновено са умерено изразени: главоболие, гадене и белезникави налепи по езика, объркване и сърцебиене, чувството за студ, усилване на телесната миризма, суха и напукана кожа, намаляване секрецията от лигавиците, мускулни болки. 3) не трябва да се пристъпва необмислено към по-продължително гладуване, то задължително трябва да се извършва под наблюдение на квалифициран специалист, който контролира регулярно кръвното налягане, пулса и основните лабораторни показатели (изследвания на кръв, урина). Както стана ясно към продължително лечебно гладуване не трябва да се преминава без лекарски надзор, за което говорят и форумите, в които има и множество истории за влошаване на здравето на хора, подложили се на този режим /припадъци, смъртни случай, анорексия и др./. Лунната диета, която се състои в гладуване четири дни месечно според циклите на луната или един ден месечно по време на пълнолуние, е по-омекотен вариант на лечебния глад. Съветвам ви, ако я прилагате да не сте само на вода, а на чайове с мед и плодове, а лично при мен е действала дори като съм консумирала и мюсли с кисело мляко.

ІV.Протеинова диета. По-популярна е сред моите познати като месна диета /приемат се месо и зеленчуци, без въглехидрати/. Всъщност тази диета за първи път е наложена от д-р Дюкан. Характерното е, че се примат само белтъчини от нетлъсти меса /риба, птиче месо, телешко, заешко и др./, белтък от яйце и зеленчуци /изключват се картофи, боб, ориз, царевица, грах/, пие се много вода или чай с малко мед и лимон. Диетата има четири етапа: ударен /сваляне на тегло/, смесен / достигане на желаното тегло/, етап на запазване на постигнатото тегло и окончателна стабилизация. Положителните ефекти, в които ни убеждават при тази диета са: 1) Бързо сваляне на килограми. 2) Не се броят калориите. 3) Разрешените храни се консумират без ограничение. 4) Загубата на килограми не води до загуба на мускулна маса. 5) Подходяща е за всички. От друга страна обаче тази диета има и своите критици, които твърдят следното: 1) Когато белтъчините се използват като основен източник на енергия, организмът е в постоянен стрес 2) Небалансираното хранене без включване на трите основни елемента белтъчини, мазнини и въглехидрати води до забавяне на метаболизма 3) Затруднява се дейността на сърцето, черния дроб, бъбреците и стомашно-чревния тракт 4) Повишава се кръвното налягане, холестерола и се извлича калция от костите, възможни са и кожни проблеми 5) Получава се връщане на свалените килограми в края на диетата.

Мисля, че това са най популярните типове хранителни режими. Видяхте колко за и против има при всеки един от тях и всичко е представено убедително и с вдъхващи респект аргументи. Аз ви съветвам да се вслушате в съветите на експертите за балансирано хранене, да приемате разнообразна храна и от трите хранителни групи – въглехидрати, мазнини, белтъчини, но да подбирате умно храната си. От въглехидратите приемайте сложните, от мазнините - ненаситените. Нека менюто ви включва повече пресни продукти без консерванти, не забравяйте плодовете, зеленчуците и ядките, за да не ви липсват витамини, фибри и жизненоважни минерали. Пийте повече вода, намалете количеството храна и се движете повече. Само така теглото ви ще бъде здравословно, няма да се стигне до нарушения в хормоналния баланс, тонусът ви ще е добър, няма да се чувствате отпаднали, нещастни и стресът няма да е ваш постоянен спътник.

неделя, 15 март 2009 г.

Слаби или пълни – на какво се дължи това? Защо се различаваме в теглото си?


Колко хора познавате, които постоянно са на диета и никога не отслабват, а напротив, теглото им плавно се увеличава с годините. А съществува и обратния вариант. Наблюдавате някои, който се храни добре, а е доста слаб. На какво се дължи това? Ето някои причини за това явление, които могат да ви помогнат да разберете защо се получава така:
1) Генетичният фактор. Наистина това е причина № 1. Ако родителите ви са закръглени, често и вие сте склонни да трупате килограми. А какво ще стане, ако вие се преборите с теглото си, вашите деца също, тогава възможно ли е вашият бъдещ род да не е дотолкова генетично обременен? Това никои не може да каже, но си струва да опитате. Със сигурност при някои хора организмът е „програмиран” по рождение да трупа повече запаси във вид на мазнини. Това е поправимо, но усилията трябва да бъдат много повече за съжаление.
2) Броят на мастните депа. Знаете ли, че веднъж образувани, мастните клетки никога не могат да изчезнат? Така, че ако в детска или юношеска възраст сте били по-пълнички, отслабването ви ще бъде доста труден процес. Това е напълно логично и ако сте били дете с проблемно тегло, ще трябва да се стараете много повече, за да постигнете желаните килограми.
3) Навиците и начина на живот. Не ви ли се струва понякога, че има хора, които никога не напълняват, а имот такъв силен апетит и доста стабилно си похапват. Да, със сигурност сте им завиждали. Причина за това може да е генетиката, а оттам и по малкото мастни депа, както и активния спорт. Може обаче причина за това, че не пълнеят да са полезните им навици и начина им на живот. Например вие виждате, че някой се храни обилно, но замисляте ли се с какъв тип храна – дали не набляга на салати, супи и качествено месо, по кое време на деня го прави /колкото по рано, толкова по-добре/, дали обича сладки неща и колко въглехидрати приема. Има и щастливци, които обичат точно храните, които им помагат да поддържат здравословно тегло. Те ядат каквото си поискат и колкото си поискат, демонстрират го и вие си мислите, че са за завиждане. Но вие може просто да придобиете същата култура на хранене като тях и всичко ще е наред.
4) Движението = ускоряване на метаболизма, горене на мазнини и добър тонус. Няма значение, какъв тип движение – домакински дейности, разходки в парка, до работата, по магазините, изкачване на стълби без асансьор и др. Всичко е от полза, а ако го съчетаете с някои от модерните спортни курсове – пилатес, тае бо, йога или танци, вие няма как за дълго да задържите килограмите. Или по точно и по-добре казано, вие ще намалите мазнините и ще увеличите мускулната си маса. Ще се чувствате здрави и силни, независимо дали сте генетично предразположени към пълнеене.
5) И накрая искам да заявя: оптималното тегло е индивидуално. Споделяли са ми жени, че когато са били много слаби са се чувствали зле, едва ли не анемични и безжизнени, липсвала им енергия и тонус. Уж отслабват, за да са по-здрави, красиви и харесвани, а ефектът е обратен на това. Всъщност истината е, че когато са малко по-закръглени, са по-привлекателни за околните. Освен това четох изследване, според което 2-3 кг. над препоръчваното от крайните диетолози тегло, води до по-дълъг живот. Така, че не пренебрегвайте това, което природата ви е дала, не се придържайте към канони за здравословно тегло. Най-доброто тегло за вас е това, което ви кара да се чувствате добре, красиви, енергични, весели и обичани.

петък, 13 март 2009 г.

5 психологически подхода към успешна диета


Както стана ясно от заглавието, тази статия не се занимава с дребнавите подробности от диетичния режим, целта й не е да опише конкретна диета, както правят повечето подобни статии – 100 гр. варно пиле, 50 гр. маруля, половин яйце без жълтъка и т.н. Идеята е да разгледаме психологичния подход към отслабването – трайно и завинаги. Ако нямате подходяща психологическа нагласа, няма да успеете да се справите с килограмите, а рискувате да се задълбочите в неща, които ви натоварват с негативни емоции. Как трябва да действа човек и как трябва да се чувства, за да успее в едно трудно начинание. Ето моя списък с идеи, които могат да ви помогнат в нагласата ви за отслабване:
1) Когато стартирате диетичен режим мислете как напредвате към вашата цел със всеки изминал час, ден, седмица и колкото повече време минава, толкова повече сили и енергия ще набирате, особено след като видите първите резултати. Ще се почувствате по-силни и самоуверени. Ефектът е лавинообразен. Колкото повече, толкова повече. Това важи за всичко в живота – храна, забавления, работа, пари, важи и за диетите. Просто стиснете зъби и издръжте, час, половин ден, ден, три дена, седмица. Ще се учудите как времето се изнизва покрай вас и вие преследвате целите си. Без да започнеш нещо, няма как да го завършиш. Затова се хвърлете с главата напред, не губете време, действайте, бездействието е ваш враг.
2) Така, след като стартирахте и издържахте известно време, започват мислите ви да се въртят все около храната. Ами всъщност, ще ви кажа нещо хубаво: когато пазите диета, вие не трябва да гладувате. Ако с часове си мислите за ядене, удовлетворете тази ваша страст като дълго време и с желание си приготвите хубава и вкусна трапеза. Навсякъде може де откриете рецепти за диетични ястия, които са изключително изкусителни. Бели рибни филета или скумрия на скара, пилешки/телешки пържоли със зеленчуци, гъби на фурна. А кой не обича салати и пресни зеленчуци за гарнитура. Въглехидратите нека са по малко, но една филийка черен хляб не е проблем. Все пак се хранете по малко, а ако огладнявате между храненията, хапвайте плодове, мюсли, кисело мляко, чай с малко мед. Всичко това е позволено – и запомнете – това, че сте на диета не означава, че сте лишени от вкусна храна.
3) Намерете си някаква силна страст, различна от хапването. Нещо, което ви е приятно и запълва голяма част от времето ви. Ето например, аз стартирах блог, в който споделям какво ми е помогнало в живота и някои идеи, желания и стремежи се избистрят в съзнанието ми, след като са написани на хартия. Помислете какво ви вълнува, какво бихте искали с най-голямо удоволствие да правите и го започнете, това ще ви отклони от мислите ви за ядене. След време ще усетите, че спазвате режима си механично, без да се налага да се терзаете и да се контролирате.
4) Създайте си полезни навици, които да работят за вас. Тръгнете с тази нагласа: ще правя едно и също действие, което е полезно за отслабването ми в продължение на 2 седмици, след което несъзнателно ще продължа по навик да го правя и това ще ми помага за цял живот. Например подобно действие е яденето под час, ранната вечеря, закусването, намаляване количеството на приеманата храна, към което организмът се приспособява и с което тялото ни свиква. Ще се учудите как след време тези нови навици, малко по малко имат положителен ефект върху здравето ви.
5) Запомнете, не трябва да се насилвате и да се самоизтезавате, защото по този начин ще намразите всичко в новия си режим на хранене и въобще начин на живот, ще го отхвърлите и това няма да доведе до създаване на полезни навици. Ако веднъж нарушите режима не се наказвайте жестоко, станалото - станало, просто упорито продължете да спазвате отново правилата от следващия ден и така в един момент ще се сдобиете с нов режим. Запомнете, че всеки може да прояви слабост от време на време – важното е да не спирате, а да продължите напред, да не се откажете.
Важно е да знаете, че постоянството е ключовата формула за успеха. Не бързото темпо, а напредването крачка по крачка ви гарантира постигането на целите. Това е като при тичането. Вие не сте професионални спортисти. Ако спринтирате 300 м., ще се скапете. Тичайте бавно, с кратки почивки, за да издържите повече време и да стигнете там за където сте тръгнали. Ако се изтормозите с диетичния си режим наведнъж, завинаги може да се откажете и да се провалите. Щадете се и не се насилвайте. Както се казва - бързай бавно. Действайте с постоянство и упоритост. Просто го направете и ще успеете.

Как да отслабнем с удоволствие


За да можете да отслабнете трайно, най-важна е психическата подготовка. Всичко започва от съзнанието. Но какво трябва да се промени, за да се почувстваме мотивирани и със силно желание да стопим излишната маса? Има много подходи, които може да бъдат използвани. Най-важното е когато дори за един ден успеете да пазите диета, да се наградите като си кажете „Страхотна съм! Каква силна воля имам!” Така се стимулирате и подхранвате самочувствието си и се гордеете със силния си характер. Мислете си, че след като издържите дълго време, всичките ви приятели и познати ще се възхитят на усилието ви и ще признаят, че имате по-силен дух от тях, че ги превъзхождате, защото силният дух, обикновено носи красиво тяло. Усещайте се като човек със силна воля и демонстрирайте това пред другите, така в един момент ще си повярвате. Радвайте се дори на малките победи. Едно кило за една седмица – това е страхотно постижение, времето си тече и лека полека, ако сте достатъчно упорити ден след ден, килата ще станат десет и т.н. Помнете, че за да отслабнете трайно трябва това да става бавно, за да има време организма да се приспособи към промените и да не се връща към килограмите, с които е „свикнал”. Защото тялото има памет, вредните навици, които имате при храненето, карат организма ви да действа против вас.
Ето някои съвети, които са помогнали на мен и много други:
1) Закусвайте – още първата хапка отключва метаболизма /задейства обмяната на веществата/, което означава, че колкото по-рано сложите залък в устата си, толкова по-рано ще почнете да горите запасите на организма ви, от които искате да се отървете.
2) Яжте начесто по малко количество, защото ако ядете рядко организмът ви го приема като сигнал, че ще продължи да поема рядко храна и независимо колко запаси във вид на мазнини имате, той ще иска да трупа още, защото се стреми да оцелее. Трупането на запаси, той приема като нещо полезно, както вие трупате пари за черни дни, когато се очертава да нямате възможност да изкарате достатъчно в бъдеще. Организмът ви действа по същия начин.
3) Нека храната ви да е разнообразна. Когато тялото ви усеща липса на мазнини, например, то се стреми да не ги хаби, доколкото това е възможно. Приемайте ненаситени мазнини, най-вече от растителен произход, избягвайте пържена храна. Ястията, приготвени на скара или печени на фурна пак са много вкусни. Яжте салати и супи. Нека салатите да са без каквито и да било сосове, а само зеленчуци и подправки. Свикнете да ядете супите без хляб – със всичко се свиква, а в един момент ще ви е странно, че другите ги ядат с хляб.
4) Ако сте гладни, приемайте мюсли и кисело мляко. Помагайте си само с природни продукти – например хапчета съдържащи фибри, които запълват празнината в стомаха ви. Попитайте в аптеката за подобни таблетки, аз приемах такива с фибри и зелени водорасли или с ябълков пектин, които спомага за отслабването, но е екстракт от природен продукт. Не ползвайте хапчета, които могат да навредят на черния ви дроб, бъбреците или да ви обезводнят, каквито са повечето таблетки, които са с „химия” и не са природни продукти.
5) Нещо, което трябва да си наложите: Никакви сладки неща, пици, банички, чипсове, пуканки, зрънчовци и подобни боклуци!!! Това е отрова за организма. Намерете и прочетете определен брой статии за такива храни. Те, както и пържената храна и газираните напитки, са причина за образуване на т. нар. свободни радикали, които са основните „виновници” за стареенето, сбръчкването на кожата, дехидратирането, целулита, пълнеенето. Прочетете какво се случва с организма ви при приемане на подобна храна стъпка по стъпка, как организмът реагира на нея и може и да се отвратите.
6) Сега ще ви кажа нещо успокоително. След като отслабнете до ниво, което искате може да си позволявате по малко от всичко, което ви душа иска. Например, ако сте 60 кг, а според ръста ви трябва да сте към 50, след като достигнете желаните килограми /желателно е да ги сваляте поне 8-10 месеца!!!/ следва няколко месечен период на захранване, през които леко може да увеличите храната, но така че да запазите килограмите си. Запазете ги за 3 месеца и вероятно ще се справите с проблема с теглото си. Запомнете, че строгата част от диетата е докато достигнете желаните килограми. След това се поглезете с малко шоколад или домашно сладко с палачинки, а по поводи си позволявайте и повече неща. Избягвайте сухите храни /сандвичи, вафли, чипсове/, защото те престояват повече време в организма и шанса да ви си трупнат е по-голям.
7) Наслаждавайте се на храната и яжте бавно. Дори когато сте на диета, може да се поглезите и да ядете с удоволствие. Приготвяйте храната си с желание и ще видите, че ще ви е вкусно. Не е възможно никоя от диетичните храни да не ви харесва. Например риба на скара с лимон и зелена салата е изключително вкусна храна. Пиле със задушени зеленчуци или телешко с гъби, също могат да са доста вкусна храна. Естествено трябва да намалите въглехидратите – по малко картофи, ориз и хляб /по възможност типов, пълнозърнест и др./, но според мен няма нужда да ги спирате напълно.
8) Пийте много течности. Пийте сутрин по едно кафе за тонус и изчистване на стомаха. Помагайте си със зелен чай. Ако не обичате зелен чай, може и обикновен. Не се насилвайте с нещо, което ви е неприятно. Но мисля, че повече от 2-3 чаши на ден чай, не е добре да се употребяват. Пийте предимно вода – 1.5 - 2 л на ден, защото ако приемате кафе то действа дехидратиращо и е необходимо да набавите на организма си повече течност. Моля ви да оставите газираните напитки. Относно алкохола, най-ниско калоричната напитка е бялото вино, а червеното е антиоксидант, който се бори със споменатите свободни радикали, които са враг № 1 на организма ни. Може да си пиете /даже е желателно/ по една чаша вино на ден. Но без бира, моля.
9) Яжте до 18.00 ч вечер. Старайте се да не преминавате този час. След време организмът ви ще свикне с този режим и няма да имате проблеми. Ще огладнявате според часовете, в които ядете. Ако сте много гладни, си знаете – кисело мляко, мюсли, хапчета с фибри.
10) Хубаво е и да се движите. Ако имате възможност за кратка разходка на път за работа или на връщане – дори да са 10-15 минути, направете я – няма да съжалявате. А може да се раздвижете и през обедната почивка или нагоре надолу по стълбите във вашето предприятие или вашия блок. Запишете се на танци – неусетно и в приятелска атмосфера ще отслабвате. Упражненията в къщи не винаги се спазват, но когато се съберете с други хора, раздвижването ви е задължително. Аз лично се записах на народни танци на удобно за мен място, в удобно време и едва 3 лв. за час и половина. Проучете възможностите, ще откриете добри предложения и за вас.
11) И накрая не прекалявайте с нищо. Прекален светец и богу не е драг. Бъдете гъвкави. Както казваше баба ми, като седнеш да ядеш, никога не трябва да ставаш преял от масата. Яжте винаги с една идея по-малко отколкото ви се иска и не се притеснявайте да оставите залък в чинията – това са отживели неща. Също така всичко трябва да е в нормални граници. След периода на строга диета, трябва да си хапвате мъничко и от част от забранените храни, но така че да не наддавате – наистина по малко и то, колкото по-рано през деня, толкова по-добре.
Успокоителното е, че след време ще се почувствате по-добре, по-красиви, леки, здрави, весели, със самочувствие на успели в желанието си хора. Това вдъхва увереност във всяко начинание в живота. Покажете, че сте силни, самоуверени и достойни за уважение хора. Отпуснете се и не стигайте до крайности и тормоз над себе си, забавлявайте се с приготовлението на храната, с мисълта за новия ви режим и новото ви по-красиво аз.